Trofello Round 60-inch Pedestal Dining Table White Washed
SKU 123120
by Coaster
Save 30%
Original price
$937.50
Original price
$937.50
-
Original price
$937.50
Original price
$937.50
Current price
$656.25
$656.25
-
$656.25
Current price
$656.25
Design your inviting dining space around this modern farmhouse round dining table. Its welcoming ambiance is encouraged with its silhouette, creating a perfect spot for family dinners and easy-going conversation. The table features a decorative base with pedestal style despite its four curvy, flared legs that lean toward a classic look. It features hardwood construction with veneers, all in a white finish with wire brushing that create a distressed, lived-in look and feel. Adda vase of fresh cut flowers or stylish linens and you're all set to go.
| Main Material | Wood |
| Materials | Rubberwood, Medium Density Fiberboard (Mdf), Rubberwood Veneer |
| Main Color | Brown |
| Main Finish | White Washed |
| Dimensions | L: 60.00" W: 60.00" H: 30.25" |
| Diameter | 60.00" |
| Product Weight | 152.11 lbs |
| Pack Qty | 1 |
| Assembly Required | Yes |
| Instructions | View Guide |